Emlak Piyasası

İlk kez ev alacaklara destek geliyor!

Merkez Bankası ve BDDK çalışma başlattı. İlk kez ev alacaklara devlet desteği geliyor. Arka planda çalışmaların başladığını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “İlk konut edinimini destekleyici çerçevede hareket edeceğiz. Konut arzını artırmak durumundayız” dedi.

TÜGEM Başkan Yardımcısı Mustafa Hakan Özelmacıklı, desteğin kira fiyatlarındaki yükselişi önlemek için önemli bir avantaj sağlayacağını belirterek, “Kira fiyatlarındaki yükselişi önlemek için tek unsur yeni konut üretimini artırmak. Bu taşınmazların tekrar kiralık ev olarak piyasaya arz edilmesi kira fiyatları üzerinde etkili olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, finans sektörüyle bir araya geldikten sonra yaptığı açıklamalarda, ilk kez konut alacaklar için devlet desteği verileceği müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konu ile ilgili arka planda bir çalışma yürüttüklerini belirterek, konut arzını artıracak adımlar atılacağını söyledi.

A Haber’e konuşan TÜGEM Başkan Yardımcısı Mustafa Hakan Özelmacıklı’nın değerlendirmelerine göre; “BDDK ve Merkez Bankası nezdinde yapılacak çalışmalar hakkında bizde örnekler bekliyoruz. Ama daha önce yapılan çalışmalardan neler olabileceğini kestirmek mümkün. İlk kez ev sahibi olacaklar için bir kredilendirmeden bahsediliyor. Çünkü krediler çekildiği zaman belli bir kısmı 2. el alanlarda belli bir kısmı ilk ev alanlarda, hatta bizim sıfır konut tabirimiz var. Sıfır konut dediğimiz de inşaat müteahhitleri tarafından üretilmiş ama daha önce satışa konu olmamış yerlerdeki projeler. Çünkü bbu noktada önemli bir ihtiyaç var. O da inşaat arzını artırmak. İnşaat arzını artırmakta da ipotekli satışların çok önemli bir etkisi var. Yaklaşık 3 yıl önce konut satışları içerisinde ipotekli satışların oranı yüzde 56 seviyelerindeyken şimdi yüzde 16’ya kadar geriledi. Konut satışlarında da aslında önemli bir düşüş var. Konut satılmayınca ya da konuta ulaşmak gittikçe zorlaştıkça bu da kira fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor.” dedi.

Bu yazıya kısa link: https://gayrimenkulport.com/gyz4