Emlak Piyasası

Arsa ve Tarlaya Rekor Talep Artışı

Konut fiyatları artınca arsa ve tarlaya talep patladı. Artan fiyatlar nedeniyle ev alamayanlar yatırımlarını bu alanda değerlendiriyor. Yılın ilk 6 ayında konut satışları yüzde 22 gerileyerek yaklaşık 566 bin olurken, konut dışı gayrimenkul satışı 800 bine yaklaştı.

Koronavirüs sonrası başlayan arsa ve tarlaya ilgi hız kesmiyor. Müstakil yaşam isteği arsa ve tarla satışlarında artışı beraberinde getirdi. Birçok sektörde uzaktan çalışma modeli de kalıcı hale gelince talep giderek arttı.

Hürriyet Gazetesinin haberine göre konut fiyatlarındaki rekor artış sonrası ev alamayanlar arsa alımına yöneldi. Daha düşük bütçeli yatırım fırsatı vermesi geniş bir kesimin bu alana yönelmesini sağladı. Yılın ilk altı ayında, Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22.1 düşüşle 565 bin 779 olarak gerçekleşti. İstanbul gayrimenkul değerleme verilerine göre, ofis, dükkan, arsa ve tarladan oluşan konut dışı gayrimenkul satışı ise 800 bine yaklaştı.

Bir araştırmaya göre haziran 2023 itibarıyla Türkiye’de arazi, bağ, bahçe ve tarım alanlarında satılık birim metrekare fiyatları 330 TL oldu, son bir yıl içerisinde fiyatlar yüzde 119 arttı. 2023 yılının başından bu yana artış ise yüzde 34’e ulaştı.

Bu yazıya kısa link: https://gayrimenkulport.com/dxhw