Emlak Piyasası

Devlet arazisini satıp miyonlarca lira vurgun yaptılar!

İzmir merkezli 4 ilde “Sülün Osman” çetesine operasyon düzenlendi. 16 milyon liralık vurgun yapan 14 çete üyesi gözaltına alındı. Çetenin dolandırıcılıktan elde ettikleri paralarla lüks oto kiralama şirketi kurdukları ve ünlü isimlere ara kiraladıkları belirlendi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince yapılan çalışmalarda ; “Suç İşlemek amacıyla Örgüt Kurmak, Nitelikli Dolandırıcılık, Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığını Aklama” Resmi Belgede Sahtecilik, Özel Belgede Sahtecilik” suçlarına ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında; şüpheli şahısların Ankara’da ki sözde yetkili tanıdıkları vasıtası ile Milli Emlak arazilerinin satışını yaptıklarını söyledikleri ve kendilerinin planladıkları illere müşteki şahısları davet ederek buluşma sağladıkları, vatandaşlarımıza sözde arazilerin gösterildiği ve bu arazi satışları için Ankara’da bulunan sözde yetkili tanıdıklarını söyleyerek güven telkin ettikleri, müşteki ve mağdurlara her şüphelinin ayrı roller üstlenerek o il veya ilçedeki resmi kurumlarda işlemleri halledecek olan kişi, Avukat, makam şoförü v.b. olarak tanıtıldığı; müşteki şahısların buluşma sağlanan arazinin bulunduğu il veya ilçelerde bulunan tapu müdürlükleri civarına götürüldüğü, şüphelilerin eylem planları dahilin de, şahısların yanında resmi kurumlara girip çıkarak resmi işlemlerin yapıldığı izlenimi verildiği, devamında müşteki şahıslara milli emlak arazisi için 500.000 – 4.000.000 TL. arasın da fiyatlar söylenerek, bu işlemleri halledecek şahıslara da verilecek rüşvetler, tapu masrafları ve bu hususta halledilecek tüm resmi evrakların bedeli adı altında belirlenen meblağların banka hesaplarına “borç karşılığı” adı altında havale ettirildiği, devamında kendileri tarafından sahte olarak düzenlenen tapu evrakı, tahsilat makbuzu vs. evrakların müştekilere verildiği, sonrasında işlemlerde ekstra masrafların olduğu yalanıyla para almaya devam ettikleri, yaptıkları görüşmelerde milli emlak satışı işlemlerinin gizli yapıldığı ve yasal olmadığı, rüşvette verildiğinden kendilerinin de suçlu olduğu yönünde telkinlerde bulunularak haklarında şikayet edilmesinin önüne geçtikleri. Şüphelilerin bu yolla çok yüksek miktarlarda dolandırıcılık yaptıkları tespit edilmiştir.

Dolandırıcılık Büro Amirliğimizce yapılan fiziki ve teknik çalışma sonucu yapılan tespitler neticesinde, şüphelilerin Nitelikli Dolandırıcılık konusu ile ilgili olarak toplam (16) dolandırıcılık eylemine karıştıkları ve 16.000.000 TL (On altı milyon) mağduriyete sebep oldukları tespit edilmiştir. Soruşturma dosya kapsamında (14) şüpheli şahsın yakalanması için 25.07.2023 günü ilimiz başta olmak üzere İstanbul-Muğla ve Söke ilçelerinde operasyon yapılmış yapılan çalışmalar sonucu; 13 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, şüpheli şahısların adreslerinde yapılan aramada Dizüstü bilgisayar, tablet, cep telefonları, çok sayıda tapu senedi, mühür vb. materyaller ele geçirilmiştir.

Ayrıca suçtan elde edilen malvarlığını aklama suçu kapsamında değerlendirilen 10 şüphelinin kripto para borsalarında bunulan hesaplarına, bankalarda yasal gelir olarak aldıkları maaş hesapları dışında bulunan hesaplarına, kiralık kasa mevcutlarına ve ortağı bulundukları şirketlerdeki ortaklık paylarına ve şüphelilere ait 4 adet araca el konulmuştur.

28/07/2023 günü 13 şüpheli mevcutlu olarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiş, 5 şüpheli savcılıktan serbest kalmış, 8 şüpheli tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilmiş, mahkemeye sevk edilen 8 şüphelinin tamamı tutuklanmıştır.

Bu yazıya kısa link: https://gayrimenkulport.com/lt7w